- Загальні положення
- Вимоги до матеріалів
- Ефективність застосування
- Проектування/Підбір складу бетону
- Контроль якості
- Дозування і зберігання
- Вимоги безпеки
1. Добавка «КРІОПЛАСТ РПС» є збалансованим комплексом пластифікуючого, повітровтягуючого та протиморозного компонентів.
2. Добавка «КРІОПЛАСТ РПС» може бути використана в умовах низьких розрахункових температур твердіння для:
– кладочних розчинів для кладки керамічної й силікатної цегли, а також бетонних блоків;
– штукатурних розчинів.
3. Добавка «КРІОПЛАСТ РПС» забезпечує стійке твердіння «теплих» і «холодних» розчинів при температурах до –20оС включно. Можливість використання добавки при більш низьких температурах визначається експериментально.
4. При роботі з розчинними сумішами в зимовий період слід дотримуватися вимог відомчих норм і правил.
5. Добавка «КРІОПЛАСТ РПС» не сприяє утворенню висолів.
1. Добавка «КРІОПЛАСТ РПС» випускається у формі водного розчину темно-коричневого кольору зі щільністю не менше 1,19 г/см3, показники якості котрого мають відповідати вимогам ТУ 5745-088-58042865-2014.
2. Для приготування розчинів із добавкою «КРІОПЛАСТ РПС» рекомендується застосовувати цементи, що відповідають вимогам ГОСТ 10178, ГОСТ 31108, ГОСТ 22266.
Можливість використання пластифікованих цементів визначається попередніми випробуваннями в лабораторії.
3. У якості дрібних заповнювачів слід застосовувати піски за ГОСТ 8736.
4. Заповнювач має застосовуватися у відігрітому стані. При приготуванні розчинної суміші на мерзлому заповнювачі не допускається присутність у ньому льоду, снігу, мерзлих грудок і льодового нальоту.
5. Вода для приготування розчинів із добавкою «КРІОПЛАСТ РПС» має відповідати вимогам ГОСТ 23732.
1. Застосування добавки «КРІОПЛАСТ РПС» порівняно з розчином без добавок дозволяє:
– забезпечити набрання розчином міцності без застосування зовнішнього обігріву в умовах розрахункових температур твердіння розчину не нижче –20оС;
– збільшити вміст повітря в розчинній суміші до 15% залежно від дозування;
– збільшити рухливість розчинної суміші;
– одержати високу зв’язність і стійкість до розшарування розчинних сумішей;
– підвищити міцність зчеплення розчину з основою;
– знизити кількість води затворення до 15% (у рівнорухливих сумішах);
– за умови незамерзання розчинної суміші підвищити її збережуваність на термін не менше 5 годин.
2. Для збільшення часу незамерзання розчинної суміші в умовах низьких від’ємних температур рекомендується додатково вводити в розчинну суміш солі-антифризи.
3. Застосування добавки «КРІОПЛАСТ РПС» разом із солями-антифризами дозволяє:
– знизити температуру замерзання розчинної суміші (до –10°С), збільшивши тривалість виконання будівельних робіт;
– підвищити кінцеві характеристики міцності.
4. У якості солей-антифризів можуть застосовуватися:
– нітрит натрію у вигляді водного розчину за ГОСТ 19906-74* і ТУ 38-10274-79 – «Натрій азотистокислий (нітрит натрію) у розчині»;
– форміат натрію у вигляді порошку або водного розчину.
1. Підбір складу розчину з добавкою «КРІОПЛАСТ РПС» полягає в коригуванні робочого складу без добавки або складів із добавкою, що застосовуються на виробництві, з урахуванням цілей максимального забезпечення необхідних параметрів розчинної суміші й розчину.
2. Дослідні заміси розчину з добавкою «КРІОПЛАСТ РПС» мають бути приготовані на тих самих заповнювачах і цементі, які прийняті при розрахунках складу без добавки.
3. Підбір складу розчину слід здійснювати будь-яким загальноприйнятим методом що відповідає вимогам проекту щодо міцності, рухливості суміші, обсягу втягнутого повітря або інших показників, із подальшим його коригуванням і призначенням оптимальної кількості добавки.
4. Для розчинів із витратою цементу менше 300 кг/м3 рекомендується збільшення дозування на 30%.
5. Температура розчинних сумішей у момент використання має відповідати ГОСТ 28013.
6. Підбір складу розчину з добавкою «КРІОПЛАСТ РПС» слід здійснювати в лабораторних умовах на сухих заповнювачах, при цьому необхідно враховувати воду, що входить до складу добавки «КРІОПЛАСТ РПС».
7. Усі підібрані в лабораторії склади треба перевірити й за необхідності відкоригувати у виробничих умовах.
1. При здійсненні вхідного контролю якості кожної партії добавки «КРІОПЛАСТ РПС» рекомендується:
– візуально оцінити зовнішній вигляд добавки;
– порівняти результати приймально-здавального контролю партії добавки, що наведені в документі про якість, із вимогами технічних умов.
2. При застосуванні добавки «КРІОПЛАСТ РПС» поопераційний контроль над виробництвом рекомендується здійснювати на таких етапах робіт:
– при приготуванні розчинної суміші слід контролювати тривалість перемішування суміші, температуру, рухливість, повітровміст;
– транспортування розчинних сумішей із Пк понад 6 см до місця укладання має виконуватися механізмами, конструкція яких не допускає витоку цементного молока й виключає розшаровування суміші. Кількість перевантажень повинна бути мінімальною;
– у затверділому розчині необхідно контролювати його міцність у контрольних зразках-кубах.
3. Розчинну суміш із добавкою «КРІОПЛАСТ РПС» можна перевозити в неутепленій тарі, але з обов’язковим захистом від атмосферних опадів і виморожування води.
1. Рекомендований діапазон дозувань добавки «КРІОПЛАСТ РПС» представлено в таблиці 1.
Таблиця 1
Середня розрахункова температура твердіння розчину | Дозування добавки за товарним продуктом, у % від маси цементу |
Від –00С до –100С | 0,85÷1,15 |
Від –110С до –200С | 1,2÷1,7 |
2. Дозування добавки має здійснюватися з точністю ±2% від розрахункової кількості. При тривалому зберіганні, а також при використанні великих обсягів добавки, ємності з розчином рекомендується періодично барботувати стисненим повітрям.
3. Введення добавки «КРІОПЛАСТ РПС» до складу розчинної суміші здійснюється разом із розрахунковою (на заміс) кількістю води затворення. Солі-антифризи та добавка «КРІОПЛАСТ РПС» вводяться роздільно.
4. Кількість солі-антифризу в цементних розчинах призначають у % від маси цементу залежно від середньодобової температури в період укладання розчину. Рекомендовані дозування (згідно з ВСН 159-81 «Інструкція із застосування добавок у цементних розчинах при зведенні житлових і громадських будівель у зимових і літніх умовах» і ФН-С «Рекомендації із застосування бетону із протиморозною добавкою форміату натрію-сирцю». – М.: НДІЗБ, 1997) наведено в таблиці 2.
Таблиця 2
Температура повітря, °С | Кількість у % від маси цементу за сухою речовиною | |
Нітрит натрію | Форміат натрію | |
до –5…–10 | 5 | 2÷3 |
–11…–15 | 7 | 4 |
–16…–20 | 10 | – |
5. При виробництві розчинної суміші слід забезпечувати рівномірність розподілу добавки відповідно до нормативних вимог.
6. Добавка повинна зберігатися в закритих ємностях при температурі не нижче –10°С. При випадковому замерзанні добавка не знижує своїх якісних показників, перед застосуванням водний розчин має бути відігрітий до зникнення льоду, ретельно перемішаний і усереднений.
7. Гарантійний термін зберігання комплексної добавки «КРІОПЛАСТ РПС» – протягом 1 року з дати виготовлення. Якість добавки гарантується при дотриманні всіх вимог, викладених у п.7.6 і ТУ 5745-088-58042865-2014.
8. Після закінчення гарантійного терміну добавка «КРІОПЛАСТ РПС» має бути випробувана за всіма нормованими показниками якості та, у разі відповідності вимогам чинних ТУ, може бути використана у виробництві.
1. За ступенем впливу на організм людини відповідно до ГОСТ 12.1.007 за основним компонентом (метиленбіснафталінсульфонат натрію) добавку можна віднести до 3-го класу небезпеки.
Введення добавки в розчинну суміш не змінює токсиколого-гігієнічних характеристик розчину. Затверділий розчин із добавкою не виділяє токсичних речовин у повітряне середовище.
2. У відділеннях приготування добавки «КРІОПЛАСТ РПС» необхідно передбачити приточно-витяжну вентиляцію.
3. При роботі з добавкою слід застосовувати засоби індивідуального захисту за ГОСТ 12.4.103 і ГОСТ 12.4.011. Робітники, зайняті приготуванням розчинів добавки, мають бути забезпечені, залежно від характеру виконуваної роботи, спеціальним одягом, взуттям і засобами захисту рук, органів зору й дихання.